Sherlock Holmes Fórum Baker Street 221b Jeremy Brett

Robert Downey, Jr.

Share
    Sil
    Admin
    Admin

Hozzászólások száma : 1906
    Csatlakozás dátuma : 2011. Jan. 12.
    Kor : 39

Re: Robert Downey, Jr.

Témanyitás by Sil on Szomb. Márc. 12, 2011 2:29 am

MrsHudson írta:Az már teljesen ízlés kérdése, hogy a küllemét megfelelőnek találjuk-e vagy sem. A magasságáról... lehet, ez csak a magyar fordítás sajátja, de Watson doktor a Hunga-Print kiadó gondozásában 1994-ben megjelent kötetben azt írja, hogy "Holmes (...) hat lábnál alig valamivel volt magasabb."
    Ez pont az a leírás, amit én is idéztem, eredetiben ez "In height he was rather over six feet", szóval szerintem a fordítás tette máshová a hangsúlyt. Hat lábnál valamivel magasabb, az "alig" nem kellett volna bele, szvsz. (Bár ez még hagyján ahhoz képest, hogy képesek voltak a kötet címét Bíborvörös dolgozószobának fordítani, és gondosan meghamisították a helyszínt is, hogy egyáltalán legyen ilyen a könyvben...)

MrsHudson írta:Én is kőkemény slasher vagyok, a Sil hozzászólsában említett koreai előzetest nem is tudom, hányszor néztem újra, de azt beismerem, hogy ehhez tényleg szemüveg kell, mert az alkotó eredeti szándékával bizonyára ellenkezik.
    Az én eredeti fandomjaim meg a Star Trek (ahonnan ugye maga a kifejezés származik) és a Gyűrűk Ura, kell-e még mondanom valamit? Wink A koreai előzetesekből a második a legjobb, azt nem tudom vigyorgás nélkül végignézni (az a zeneválasztás... Laughing Razz ). A Sherlock rajongótáborában azt is imádom egyébként, hogy nagyon termékenyek a fanficek terén (már csak azért is, mert azt az egy éves várakozást ki kell tölteni valamivel, főleg ilyen cliffhanger után), és a színvonal is magas.
    Horpika
    Törzsfórumozó
    Törzsfórumozó

Hozzászólások száma : 525
    Csatlakozás dátuma : 2011. Mar. 05.
    Kor : 42

Témanyitás by Horpika on Pént. Márc. 11, 2011 11:20 pm

Dear Mrs Hudson!

Kell néha az ilyen, és külön öröm, hogy tök normálisan lehet ezeket a dolgokat itt megbeszélni.
    Örülök, hogy rád ilyen hatással volt RDJ Holmesja, mondtam hogy már megérte a filmet elkészíteni! cheers
    Egyébként én hasonlóképp jártam, olyan értelemben, hogy én meg évek óta nem olvasta vagy néztem Holmest, és most kezdtem újra nézegetni, bevallom éppoly örömet okoz, mint vagy húsz éve okozott. (én meg 36 lennék)
    Hozzátenném, hogy a Sherlock-legenda mostani felvirágzását én együttesen köszönöm RDJ-nek és BC-nek. A két feldolgozás más-más lett, így szélesebb rétegek lettek elérve.
    A második részre még így is kíváncsi vagyok, egy esélyt gyakran megadok. Smile Fry is remek színész, úgyhogy kíváncsi vagyok, mit hoz ki a karakterből?!
    Kívánok én is mindenkinek remek hétvégét!

Admin
    Admin
    Admin

Hozzászólások száma : 1003
    Csatlakozás dátuma : 2010. Oct. 11.

Témanyitás by Admin on Pént. Márc. 11, 2011 10:51 pm

Kedves MrsHudson!

Részemről igazán örültem a hozzászólásodnak, hisz szépen felpörgetted a Fórumot, amit nagyon szépen köszönök. Smile
    Tudom, hogy Te nem mosod össze Brett személyét Holmes-szal, és az ebbéli megjegyzésed inkább egy utalás volt rá, hogy mások megteszik. Magam is olvastam angol weblapokon, hogy ez időről-időre előkerül. Mivel felvetetted éltem a regálás módjával, hisz általad lehetőségünk adódott tisztázni ezt, és ennek ugyancsak örülök. ( Bár azt sosem gondoltam volna, hogy a Robert Downey Jr. rovatban tesszük meg. Very Happy )

Valóban Holmes fantasztikus egyéniség, bármely korosztályt le tudja nyűgözni. Klassz ha Neked Guy Ritchie filmje segített ebben. Ahogy Horpika írta jó ha egy mű visszatereli az embereket az irodalomhoz. Kívánom, hogy sok örömöd legyen a film folytatásában is. Asszem azért az első rész megítélésétől függetlenül mindannyian megnézzük majd, márcsak Stephen Fry miatt is. Smile

Szép napot és jó hétvégét kívánok!

Üdvözlettel: SherlockExtra, http://sherlock.extra.hu
    MrsHudson

Hozzászólások száma : 2
    Csatlakozás dátuma : 2011. Mar. 10.
    Kor : 25

Témanyitás by MrsHudson on Pént. Márc. 11, 2011 10:27 pm

Na, nagy port kavart a kommentem - amit ezek szerint sikerült kellemesen félreérthetőre fogalmaznom, ugyanis a rá kapott válaszok nagyrészével magam is egyetértek, és mindenkinek megvan a saját Holmes karaktere. Engem pont a Guy Ritchie film indított rá, hogy elolvassam az eredeti novellákat, kutakodni kezdjek, cikkeket és tanulmányokat olvassak, megnézzem a többi filmfeldolgozást, újra és újra elolvasva egy-egy novellát levonjam a következtetéseimet, kapcsolata lépjek rajongói fórumokkal, és engem kifejezetten elbűvöl az, hogy Sherlock száz év után is ekkora rejtély, ennyiféleképpen értelmezhető, hogy a novellák ilyen színesek és izgalmasok mind a mai napig.

Tizenkilenc éves vagyok, és a felvetült kérdésre azt vettem észre, hogy a 2009-es film hatására a generációm hirtelen lekapta a Holmes kötetet a polcról, rákeresett a neten vagy elment egy könyvtárba (ez kevéssé jellemző a mai fiatalságra) és felfedezte Doyle géniuszát: a történetek ugyanolyan frissek és újak, mint amikor a The Strand hasábjain megjelentek. Ehhez szükség volt egy új Holmes karakterre, ehhez szükség volt Robert Downey Juniorra. Minden generáció megtalálja a maga Sherlockát, és kétségtelen, hogy Jeremy Brett játéka rengetegek kedvence lett. (Zárójeles megjegyzés, hogy én sem azonosítom a színészt a szereppel, de azért mégis jelentősége van, ki fia-borja csapja magára a vadászsapkát.)

Az már teljesen ízlés kérdése, hogy a küllemét megfelelőnek találjuk-e vagy sem. A magasságáról... lehet, ez csak a magyar fordítás sajátja, de Watson doktor a Hunga-Print kiadó gondozásában 1994-ben megjelent kötetben azt írja, hogy "Holmes (...) hat lábnál alig valamivel volt magasabb." Lekicsinylően szólni 180 centiről abban a korban...! Igaz, több helyütt írja, hogy Holmes magas, sudár, atéltatermet, de nekem valahogy mégis az az érzésem, hogy nincs köztük nagy különbség, meg az is szemet szúrt, hogy az emberek hajlamosak összetéveszteni őket, és Watsont néha Holmesnak gondolják. (Az emberek ösztönből a magsabb embert gondolják jelentőségteljesebbnek.) Persze itt csak találgathatunk Suspect

Én is kőkemény slasher vagyok, a Sil hozzászólsában említett koreai előzetest nem is tudom, hányszor néztem újra, de azt beismerem, hogy ehhez tényleg szemüveg kell, mert az alkotó eredeti szándékával bizonyára ellenkezik.

A Guy Ritchie film forgatókönyve tényleg siralmas és nagyon-nagy aggályokkal ültem le megnézni, Lord Blackwood első akasztásánál megjegyezve, hogy biztos nem halt meg, és kétségkívül azt a török tetszhalott-szert használta (vö. Szandokán), és lám, igazam lett. A történetet leszámítva viszont minden más viszont annyira jó, hogy nagyon várom a második részt, az előzetesek alapján fergetegesen vicces jelenetekkel találkozhatunk majd. Kíváncsi lennék, Guy Ritchie csapata hogy oldaná meg mondjuk a Sátán kutyáját.

A csupasz bokszolásról. Több helyütt is említi Watson, hogy Holmes kiváló ökölvívó, a Négyek jelében is így ismeri meg a boxoló kapuőr; hol volt lehetősége Holmesnak boxolni? Olyasféle lebujokban, amilyet a filmben is láttunk, ezt pedig (szerintem zseniálisan) összekötötték azzal a ténnyel, hogy tudjuk, Watson nem nagyon tud vigyázni a pénzére.
    esztertoth13
    Admin
    Admin

Hozzászólások száma : 952
    Csatlakozás dátuma : 2011. Jan. 04.

Témanyitás by esztertoth13 on Pént. Márc. 11, 2011 9:37 am

Annyit tennék még hozzá, hogy annak ellenére, hogy a 2009-es Holmes film nem Holmes hű, azért jó. Tetszenek a poénok, na és a levezetés a végén. Ami kifejezetten jó, az, mikor előre eltervezi hogyan fogja legyőzni az ellenfelét. És bár kicsit túlzó, de el lehet hinni azt, hogy Watsonnak és Holmesnak voltak ilyen jó kis közös verekedéseik. poénos, ami pozitívum, és ahogy azt előttem írták, egy élvezhető film. A vége, mikor felakasztják.... Hát, az valami remek! Holmes szokatlan viselkedését jól ábrázolja.
    Az viszont érdekes, hogy Jude Law szerepelt egyHolmes részben, most meg ő Watson.
    Horpika
    Törzsfórumozó
    Törzsfórumozó

Témanyitás by Horpika on Pént. Márc. 11, 2011 9:20 am

Az a baj -sajnos - hogy manapság szeretik a dolgokat egyféle képpen tálalni, egyféle szemszögből. Ezért gyakran a feldolgozások nem a leg tökéletesebbek - húúú de diplomatikus voltam!
    De tartom magam a lent leírtakhoz. Sherlock Holmes sokaknak egy detektív, fura rucival és fura viselkedéssel, meg egy orvos baráttal. Meg kéne kérdezni a mai huszonéveseket - elnézést, ha itt van ebből a korosztályból - hogy kinek mit mond a Sherlock név, ki írta, vagy ki az a Jeremy Brett.
    De ha csinálnak egy mai fiatalok által befogadható filmet, telerakva az aktuális kedvenc színészekkel, és ezeknek az okosabbik fele utánaolvas, utánanéz az eredeti filmnek, regényeknek, akkor még akkor is volt értelme, ha mondjuk nem mindenki nézi meg kétszer. Erre mondják, hogy ízlések és pofonok. Nekem a nem jön be kategória sajnos.
    Igen, a félmeztelen verekedés nem kis túlzás volt, és persze a ruházat. Bevallom, a magassága nem zavart. Smile
    Sok fanfiction olvasása után az a szemüveg gyakran rajtam van - mármint a slasher.
    Sil
    Admin
    Admin

Témanyitás by Sil on Pént. Márc. 11, 2011 8:49 am

Holmes leírása így hangzik:
    "His very person and appearance were such as to strike the attention
    of the most casual observer. In height he was rather over six feet, and
    so excessively lean that he seemed to be considerably taller. His eyes
    were sharp and piercing, save during those intervals of torpor to which I
    have alluded; and his thin, hawk-like nose gave his whole expression an
    air of alertness and decision. His chin, too, had the prominence and
    squareness which mark the man of determination."
    Erről vajon kinek jutna eszébe RDJ? Wink Jude Law-val nincs különösebb gondom (csak a magassága: hangsúlyozná Watson Holmes magasságát, ha ő lenne a magasabb?), és a kettejük kapcsolatával sem (bár én nem tudom elképzelni, hogy Watson orrbavágja Holmes-t, akármilyen idegesítő is). De RDJ (bár más filmekben tényleg kedvelem) totálisan félre lett castingolva szerintem. Alacsony, zömök, nagy bociszemei vannak, és nincs olyan fellépése, kisugárzása, hogy elhiggyük, hogy ha belép egy szobába, akkor ott ő lesz a legintelligensebb ember, vagy hogy egyáltalán odafigyeljenek rá. Az ápolatlansága meg lehet Guy Ritchie dedukciója, csak épp tévedés (ahogy a többiek is írták). A viselkedése sem túl könyvhű: igen, lehet akcióhősnek tekinteni, de attól még ő egy úriember, aki figyelmen kívül hagyja a szabályokat, ha úgy kívánja az érdeke. Lehet nyers, lekezelő, manipulatív, de nem viselkedik úgy, mint egy csavargó (kivéve persze, ha álruhában van). Verekedik bűnözőkkel, ha érdekében áll vagy megtámadják, de hol van olyan a könyvekben, hogy félmeztelenül verekszik illegális viadalokon, csak az erőszak és a pénz kedvéért? Ha már akcióhős, akkor ő James Bond, nem a Gladiátor... Így hiába vannak benne olyan jelenetek is, mint a légybűvölős, ami jellemző Holmes-ra (bár mintha atonalitásról is lenne szó benne, ami azért erősen XX. századi fogalom tudomásom szerint), bőven van, ami tönkrevágja a hangulatot, az eleve gyenge forgatókönyvön kívül is.

A homoszexuális utalásokkal semmi bajom nincsen a Sherlock-ban sem (sőt, kifejezetten tetszenek benne), de azért ne feledjük, hogy az 2010-ben játszódik, azért nem kavart akkora port, és azért nyúlhattak bátrabban a témához. Manapság két férfit, akik együtt laknak, és úgy viselkednek, mint akik már vagy 10 éve házasok, elég könnyen néznek melegnek. Különösen Londonban, ahol 2005 óta legális a melegházasság (illetve bejegyzett partneri viszony, vagy hogy hívják). Ráadásul a sorozat egyik alkotója, Mark Gatiss maga is meleg. És ennek ellenére nem mennek tovább a poénoknál, félreértéseknél, és végig Sherlock aszexualitását hangsúlyozzák. Az éttermi párbeszéd eredeti verziójában, ami a pilot epizódban látható, direktben ki is mondja Sherlock, hogy "everything else is transport". A végleges verzió nem ilyen szájbarágós, ott kicsit szabadabb az értelmezés, de ahhoz is fel kell tenni a slasher szemüveget, ha bele akarja valaki látni, hogy ha Sherlock nem lenne munkamániás, és egyáltalán érdekelné a dolog, akkor... (Kivéve a koreaiaknak, helyettük megtette a tévéadó, rittyentettek olyan romantikus előzeteseket, hogy bármelyik slasher rajongólány megnyalhatja a tíz ujját... Razz )
    ACD műveiben nyilván nem fogunk nyílt utalásokat találni, még ha akarta volna, akkor is nagyon-nagyon virágnyelven kellett volna fogalmaznia, hisz a viktoriánus korban már eleve a szexualitás is tabutéma volt, a homoszexualitásért pedig börtön járt. De épp a két főszereplő nagyon szoros barátsága miatt és mert Holmes esetében nincs a láthatáron sem nő (még Irene Adlert is csak azért tiszteli, mert túljárt az eszén), ez mindig foglalkoztatta a rajongókat, és ez az egyik olyan fandom (hogy mondják ezt magyarul?), amiben már jóval az internet előtt születtek ilyen tanulmányok és slash novellák. Meglehetősen álszent dolog úgy tenni (pl az örökösök részéről, mint az Guy Ritchie filmjénél történt), mintha ennek a kérdésnek nem lenne létjogosultsága.
    Horpika
    Törzsfórumozó
    Törzsfórumozó

Témanyitás by Horpika on Pént. Márc. 11, 2011 8:39 am

Ha nem baj, én is hozzátenném az én véleményem, több szem többet lát alapon.
    Egyetértek, hogy nem jó dolog összevetni a szerepet a színész magánéletével. Mondjuk én pont nem az vagyok, akit zavar(na) egy ténylegesen saját neme felé vonzódó Holmes, de szerintem a Brett féle Holmes könyvhű, vagyis ha, ismétlem ha az is lenne, az maxima rejtve maradna.
    Az új Sherlock sorozatban viszont imádom a kétértelmű szituációkat, megjegyzéseket, és remélem, ez megmarad, ne legyen ebből se több, se kevesebb! Surprised
    RDJ az egyik kedvencem, és csupán annyi történt, (szerintem), hogy csináltak egy nagyközönség által élvezhető filmet. Ami nem biztos, hogy minden Holmes rajongó által élvezhető. Én jobban szeretem ha levezeti a dolgokat.
    Tehát ha valamit újra nézek, az biztos Brettes vagy Benedictes Holmes lesz, nem pedig ez, de egyszer meg lehetett nézni. RDJ-től meg mondjuk a Vasembert nézem többször.
    Még valami eszembe jutott. Ha a film bárkit rávesz arra, hogy elolvassa a novellákat, könyveket, akkor már megérte leforgatni! Very Happy
    esztertoth13
    Admin
    Admin

Témanyitás by esztertoth13 on Pént. Márc. 11, 2011 4:18 am

Szép regényeket kerekítettetek Smile

Elmondom, vagyis leírom az én véleményem is.

Szerintem nem helyes összekötni Brett magánéletét a szerepével. Ez egy színésznél sem helyes.Amúgy tisztelem a véleményeket, mindenkiét, és értékelem is. Sherlock Holmes feldolgozásnak nem jó, de filmnek igen. R. D. J-t pedig én is bírom.
    Azzal viszont nem értek egyet, hogy ez visszatérés az eredeti novellákhoz. Guy Ritchie-hez méltó alkotás, de szerintem ez nem igaz. Az igen, hogy a Granada féle Holmes egy kicsit nyugisabb, de szerintem maga a novella sincs tele olyan sok pörgös résszel.

Doyle-nak nem ez volt a célja szerintem, hanem hogy bemutassa a logikai levezetést, melyet Holmes oly sokszor alkalmaz. Némelyik novella akár unalmas is lehet (olvastam már máshol, hogy volt aki az elején annak tartotta, később mégis megszerette) ha úgy vesszük. Mert a tények finom láncolata az, ami hangsúlyt kap. És a Granada sorozat szerintem olyan, mintha a forgatókönyv a novella lett volna. Előbb láttam a sorozatot, utána olvastam a filmet, és néha szó szerint azonos volt a szöveg. A történet is a legtöbbször, de pár helyen le kellett rövidíteni, ami érthető.

Admin
    Admin
    Admin

MrsHudson

Témanyitás by Admin on Csüt. Márc. 10, 2011 9:37 pm

Kedves MrsHudson!

Egyáltalán nem baj ha máshogy látod ezt a Guy Ritchie filmet - jó dolog ha örömöd van benne. Amúgy épp ezért nyitottunk Fórumot, hogy mindenki elmondhassa a véleményét. Köszönjük, hogy regisztráltál és ilyen hosszan írtál nekünk. Reméljük köztünk maradsz és továbbra is gyakran olvashatjuk a véleményed.

Ha nem haragszol én is kifejteném az enyémet. Egyáltalán nem ellenedben, hanem mert érdekes dolgokat írtál, hanem csak szeretnék hozzászólni Jeremy Brett-ről. Ő nem biszexuálitás miatt kapta meg Holmes szerepét. A Granada Studióban ismerték színészi teljesítményét és rá gondoltak, még azt is megadták neki, hogy alaposan megfontolja a felkérést. Ő az életben teljesen más ember volt, mint Sherlock Holmes. A forgatások végeztével ki is ugrott az öltönyből, a haját meg összekócolta, hogy ha lehet ne mossák össze a nyomozóval. A Granada pedig eleve munkamániásnak látta Sherlock-ot és nem saját neméhez vonzódódnak, ezért nem hiszem, hogy a biszexualitásnak itt szerepe lett volna.

Brett férfiakkal való összeállása, szerintem első házasságának felbomlásából, egy szeretett nővel való kapcsolat kudarcából adódott. A színésznő aki első felesége volt roppant határozatlan nő volt, aki mindig szülei véleményétől függőtt. Édesanyja pedig nem kedvelte Brett-et, már az esküvőn is nyilvánosan megalázta őt. Egy házasság amibe annyira beleszólnak a szülők, és az egyik fél annyira meg akar felelni - akár társa ellenében is - a szülőknek, mint Anna Messy tette sajnos eleve kudarcra ítéltetett. ( Később ezt Anna is belátta és magát hibáztatta a történtek miatt. ) Gary Bond pedig egy bohém, kedves fickó volt, ugyanúgy érzékeny művész, mint ő, így nem csodálom, hogy - mikor már nejétől külön élt - megszerette Brett. ( Bár jómagam a női-férfi kapcsolatokat preferálom. ) A művészvilágban amúgy jóval elfogadottabb a homoszexuális viszony... Másrészt Jeremy efféle vonzódását végül elhagyta azért a nőért aki második hitvese lett, Joan Wilsonért. Őt 1977-ben vette el, a sorozat forgatása pedig 1984-ben kezdődött. Szóval akkoriban már javában nős ember volt ismét.

Azt, hogy Holmes nemigen szánt időt a nőkre én a munkamániája jelének látom, de nyilván mindig lesznek olyanok, akik nem ismerik ezt a szenvedélybetegséget és inkább a homoszexualitással kötik össze. Abban mégis igazad van, hogy Brett a szexuális "kilengéseit" össze szokták mosni Holmes alakjával. Én ezt az összemosóknál Holmes és Brett életének hiányos vagy félreértelmezett megismerésének jeleként vélem, meg annak tulajdonítom, hogy az agy a szexualitásról szóló információkat gyorsan és mélyen tárolja. ( Elvégre az agy a legnagyobb erogén zónánk, mégha nem is tudjuk simogatni. Ha meg tudnánk az elég morbid lenne. )

Robert Downey színészi tehetségét pedig jómagam sem vitatom, ahogy azt sem, hogy Guy Ritchie bármibe fog mindig rendkívül egyedi alkotást hoz létre. ( Nagy egyéniség lehet, elvégre hosszú éveket kibírt Madonnával, akit lehet kedvelni vagy nem, de kétségtelenül extravagáns személyiség. ) Számomra Ritchie filme(i) nem Sherlock Holmes-ról szól(nak), de más attól ezt még láthatja másként.

Remélem a fentiek miatt nem lesz köztünk neheztelés. Azt hiszem Holmes minden embernek mást-mást tud jelenteni és attól lehet szép, virágzó ez a fórum, hogyha nem is mindenben értünk egyet, de mindenki kifejtheti a véleményét új színt (gondolatokat, érzéseket) hozva közénk. Szóval Téged is szeretettel üdvözlünk!

Tisztelettel: SherlockExtra, http://sherlock.extra.hu
    Ui: A munkamániának több fázisa van. Ezek közül akad olyan stádium amikor az érintett egyén kifejezetten ad a külsejére, pedáns a megjelenése. Szóval Holmes "piperézése" nem holmi túlzás Dolye-tól, hanem a munkaimádatban leledző ember egyik tünete. Watson írta Holmes-ról "A sátán kutyája" regényben, miután találkoztak a lápvidéken: " Egyik legfőbb jellemzője a szinte nem is emberi, inkább macskára jellemző tisztaságszeretet most is lerítt róla, arca simára volt borotválva, s fehérneműje olyan ragyogóan tiszta volt, mintha a Baker Streeten sétálna. "... Valahogy nehezen tudom elképzelni Holmes-ról, hogy napszemüveget viselt volna, akkor sem ha modernebb korban él. Mindig fürkészett, terepet mért fel a tekintete és ehhez nem ideális ha a látást sötétíti a lencse. Watson hosszú gyászolásának hagyása, pedig önérdekből adódott, mint "Az üres ház"-ban lehetett olvasni... Általában a tréfák, a nyomozás sikerének érdekében vagy saját életének védelmében füllent. Képes lódítani, de egyáltalán nem ez a legfőbb tulajdonsága és szerintem inkább Dr. House az akinél a hazugság olyan, mint a vízfolyás...
    MrsHudson

Hozzászólások száma : 2
    Csatlakozás dátuma : 2011. Mar. 10.
    Kor : 25

Témanyitás by MrsHudson on Csüt. Márc. 10, 2011 7:30 pm

Biztosan nem leszek népszerű miatta, de szeretnék egy nagyszerű színész és egy nagyszerű alkotás védelmére kelni.

Ha figyelmesen olvassuk Sir Doyle eredeti novelláit és regényeit, igenis egy viktoriánus akcióhőssel akadunk szembe. Tudjuk róla, hogy jól vív, egészen kiváló ökölvívó és a bartitsu mestere. Rátámad Moriarty embere egy ólmos bottal, ő szépen áthajítja a válla felett, a földhöz teremt szinte bárkit, háztetőkön mászkál, kocsit hajt, és szinte bármilyen társadalmi rétegben el tud keveredni - ami a viktoriánus korban nagy szó, és nem csak tökéletes álruha kell hozzá, hanem nem kevés dörzsöltség. Holmes nem épp úriember abból a szempontból, hogy úgy hazudozik, mint a vízfolyás és még a hozzá közel állókat is átejti, ha az érdeke úgy kívánja. (Két évig hagyta gyászolni Watsont, ezt ne felejtsük el!) A The Sign of Fours idején napi háromszor lövi be magát kokainnal. Egy ilyen erős függő, aki amúgy is csodabogár, valóban képes legyeket bűvölni a hegedűjével.

Watson sem éppen a becsületben megőszült pocakos úriember. Az egyetem elvégzése után rögtön a frontra ment, megsérült, hazaküldték. Harcedzett férfiú, aki lehet, hogy kissé lusta, de a sok rohangálás és hogy többnyire gyalog jár a betegeihez, bizonyára jó kondiban tartja. Szőke, kékszemű, sok utalás esik a fiatalságára, a szerepet Jude Law-ra öntötték.

A Guy Ritchie filmben semmi mást nem tettek, minthogy minden hagyományt felrúgtak, ami Holmes alakja köré épült az eltelt évszázadban, és visszanyúltak az eredeti könyvekhez. Az ott szereplő viktoriánus London jóval veszélyesebb és misztikusabb, mint a Granada sorozat idillje. A filmen kiváló szakemberek dolgoztak, látványos, de 100%-ig korhű. Érdemes megtekinteni a werkfilmeket, a legapróbb részletre is ügyeltek, a legutolsó íróasztallábra és kocsmacégérre. Előbb ismerjük meg egy hórihorgas, kockás köpenybe burkolt Holmes alakját, mint hogy megtanulunk olvasni, és megteremtsük a saját Sherlockunkat a könyvekből kiindulva. Nem tudunk elvonatkoztatni a megszokott képtől, de ha ezt megtesszük, Guy Ritchie verziója valóban sokkal közelebb áll az eredetihez, mint a túlromantizált (ám még így is nagyszerű) sorozatok. Egyáltalán nem Jeremy Brett érdemeit vitatom, mert nála kiválóbb színészt nehéz volna találni, és tény, hogy a Granadás sorozatok méltán olyan népszerűek, de ettől még nem válnak az Egyetlen Igazzá, és nem válnak Sir Doyle alkotásainak tökéletesen hiteles másává.

Talán az egyetlen dolog, amiben Guy Ritchie alkotása valóban kifejezetten ellene mond a kánonnak, az Holmes külleme. A magasságát nem feltétlenül sorolnám ide - én a szövegekből úgy vettem ki, hogy Watson doktor magasabb lakótársánál, de erre nincsenek egyértelmű bizonyítékok. Holmes ziláltsága a rendező dedukciója, amivel ellene mond a kánonnak, de nem téved hatalmasat. Egy interjúban arról beszél, hogy ha Holmes agya állandóan pörög, ha ennyire benne van az ügyben, azzal a szenvedélyes megszállottsággal, ami annyira igaz rá, akkor hogyan lehetséges, hogy még piperézni is van ideje? Ő ezért így látja Sherlockot, szétcsúszva. A jelmeztervező ehhez igazodott, és ráadásul mind Holmes napszemüvege, mind Lord Blackwood bőrdzsekije és a Vörös Törpe steampunk-cucca tökéletesen korhű, kizárólag olyan anyagokkal, színekkel és szabásvonalakkal dolgoztak, ami illik a korba, de amit mégis ritkán látunk.

A legnagyobb botrányt kétségkívül a homoszexuális utalások okozták (amik sokkal egyértelműbben a BBC 2010-es Sherlock sorozatában, de ott valahogy nem kavart akkora port), és kétségtelen, hogy a konzervatív Sir Doyle maga is felháborodna ezen, de az irodalomkritikusok egyetértenek abban, hogy akaratán kívül sikerült egy tökéletesen homoszexuális karaktert alkotnia. Holmes jellemét tanulmányozva valóban erre a következtetésre juthatunk, és számos könyvet, tanulmányt, cikket írtak a témában. Nem kell egyetérteni vele, de nem lehet egyértelműen figyelmen kívül hagyni sem. A novellák ízekre szedése és a pszichológiai magyarázatok mellett az elmélet köztudatba épülését kétségkívül elősegítik Jeremy Brett (aki sokak számára maga Holmes) biszexuális botrányai.
    Sil
    Admin
    Admin

Témanyitás by Sil on Szomb. Feb. 19, 2011 7:36 am

SherlockExtra írta:A napokban került nyilvánosságra a most készülő - és várhatóan
    ez év decemberében bemutatásra kerülő - Sherlock Holmes folytatás,
    Sherlock Holmes: A Game of Shadows ( Sherlock Holmes: Az árnyak játéka ) címmel érkezik a mozikba. A csapat a régi - Robert Downey Jr., Jude Law és a rendező Guy Ritchie.
    Az egyetlen dolog, ami miatt érdemes lehet majd megnézni ezt a folytatást, az új szereplők. Szerepelni fog benne pl Mycroft, akit Stephen Fry fog alakítani (ő egyébként nagy Sherlock Holmes-rajongó). És láthatjuk majd Moriartyt is, őt Jared Harris játssza.
    esztertoth13
    Admin
    Admin

Témanyitás by esztertoth13 on Szomb. Feb. 19, 2011 6:42 am

Nekem egyáltalán nem tetszett ez a fajta feldolgozás, ahogy az alakítás sem. Nem illik hozzá Holmes szerepe.

Utólagos megjegyzés: ekkor nem tetszett, már tetszik Smile

A hozzászólást esztertoth13 összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Hétf. Júl. 04, 2011 1:49 am-kor.

Admin
    Admin
    Admin

Walentintől

Témanyitás by Admin on Szomb. Feb. 19, 2011 4:23 am

Hali!

Walentintől kaptam a hírt:

A napokban került nyilvánosságra a most készülő - és várhatóan
    ez év decemberében bemutatásra kerülő - Sherlock Holmes folytatás,
    Sherlock Holmes: A Game of Shadows ( Sherlock Holmes: Az árnyak játéka ) címmel érkezik a mozikba. A csapat a régi - Robert Downey Jr., Jude Law és a rendező Guy Ritchie.

Üdvözlettel: SherlockExtra, http://sherlock.extra.hu
    Sil
    Admin
    Admin

Témanyitás by Sil on Csüt. Jan. 13, 2011 10:25 am

Bármennyire is kedvelem RDJ-t, erre a szerepre totálisan alkalmatlan szerintem. Már eleve a megjelenése is: Sherlock Holmes mióta egy alacsony, köpcös, ápolatlan csavargó? Semmi elegancia nincs benne, és ezt a játékával sem tudta feledtetni. Hiába használta a megszokott kliséket, nem volt meggyőző.
    Vendég
    Vendég

Oh, yeaaah!

Témanyitás by Vendég on Vas. Jan. 09, 2011 4:16 am

Mélyen egyet értek az előttem szólókkal. Csak Holmes ismertsége miatt jelent meg a Sherlock Holmes név, de Doyle neves karakteréhez semmi köze.

stacy írta:
    "a kaput azt hiszem az tette be mikor a mellette felrobbanó bombától egy karcolás se lett rajta"

Very Happy Én szeretem a szívós, tűzes férfiakat, de ahogy mondod, az már valóban durva volt

Ui: stacy klassz a honlapod. A mirigy király.
    stacy

Hozzászólások száma : 20
    Csatlakozás dátuma : 2010. Dec. 27.
    Kor : 26

Témanyitás by stacy on Szomb. Jan. 08, 2011 10:02 am

hát nekem az a film egy tipikus amerikai akciófilm, semmi több, kicsit sok volt számomra, hogy a Sherlock egy Rambo - Dr. House keverék, arról nem is beszélve, hogy ketten Watsonnal elbántak egy fél sereggel, de a kaput azt hiszem az tette be mikor a mellette felrobbanó bombától egy karcolás se lett rajta
    Vendég
    Vendég

Sherlock Holmes

Témanyitás by Vendég on Szomb. Jan. 08, 2011 2:02 am

Alapjába véve kedvelem ezt a színész, kár, hogy nem játszott Sherlock Holmes-ot. A filmben amiben szerepel egy szokványos akcióhős van, nem Holmes egyedi karakterét hozza... tudom a forgatókönyv.. szóval az nem egy Sherlock Holmes film szerintem, az valami izé

Admin
    Admin
    Admin

Robert Downey, Jr.

Témanyitás by Admin on Kedd Okt. 12, 2010 9:46 am

Vélemények a Robert Downey, Jr. által alakított Sherlock Holmesról. Guy Ritchie filmje.

Sponsored content

Témanyitás by Sponsored content

Similar topics

-

Pontos idő: Csüt. Nov. 23, 2017 5:55 am